Pazar, Haziran 26, 2022
No menu items!
Ana SayfaSİYASETSerter’den Cumhur İttifakı’na: Kıblesi Saray olan ittifakın üyelerisiniz

Serter’den Cumhur İttifakı’na: Kıblesi Saray olan ittifakın üyelerisiniz

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen Vergi Usul Kanunu görüşmeleri sırasında kürsüye gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter Cumhur İttifakı’na ve hükümete yüklenerek, “Kıblesi Saray olan bir ittifakın üyelerisiniz” dedi.

TBMM’de görüşmeleri süren Vergi Usul Kanunu teklifi üzerine söz alan CHP İzmir Milletvekili ve CHP Ekonomi Masası Üyesi Bedri Serter, hem Cumhur İttifakı’na hem de hükümete sert sözlerle yüklendi.

Burası milletin kürsüsü, biz milletin vekilleriyiz” diyerek konuşmasına başlayan Serter, “Bu kürsüden sizlere, duymak istemediklerinizi duyurmak istiyorum. Bu gerçeklikleri hem biliyorsunuz, hem her geçen gün başınızı daha çok kuma gömüyorsunuz. Kulaklarını bütün sorunlara, dertlere tıkayan, sahaya artık hiç çıkamayan, kıblesini Saray’a dönmüş bir ittifakın üyelerisiniz. Bütün yetkileri Saraya veren, tek adam düzenine su taşıyanlarsınız. Milletin mutluluğu için değil Sarayın mutluluğu için çalışanlarsınız” dedi.

“Zamlar halkın belini büktü”

Hükümetin yaptığı hataları tek tek sayan Serter, özellikle zamlara ve ekonomik sorunlara odaklandı.  Doğalgaza son bir yılda  yüzde 20, elektriğe  ise yüzde 27 zam geldiğini söyleyen Serter, “Enerji sektörü hala  yüzde 40 zam istiyor. Siz zaten çaktırmadan zam yapmaya devam ediyorsunuz. 2020 Ekim ile 2021 Ekim arasında elektriğe, doğalgaza 31 kere zam yaptınız. Halkım, çocuklarımı, evimi nasıl ısıtacağım korkusu içinde. 2021’in ilk 5 ayında, 1 milyon 525 bin abonenin elektriği, 675 bin abonenin doğalgazı kesilmiş durumda. Ey Cumhur İttifakı ne yapmayı düşünüyorsunuz” diye konuştu.

2021 yılının ilk 9 ayında 124 milyar TL faiz ödemesi yapıldığına dikkat çeken Serter, “18 yıllık dönemde, İngiltere’deki tefecilere, kan emicilere 193 milyar dolar faiz ödediniz, 83 milyon vatandaşımızdan aldığınız vergilerle ödediniz! Faiz için ödenen bu para, çiftçimizin ödenmeyen mazotu,  öğrencimize verilmeyen bilgisayar, üniversitelimize yapılmayan yurt, bebeklerimizin alınamayan mamasıdır. Bu paraları nereye ödüyoruz?” dedi.

“Torpil listeleri ortalıkta”

Yandaş kurum ve vakıfların torpil listelerine de değinen Serter,  “Tek adam şahsım iktidarının işbaşı yaptığı tarih itibariyle 5.6 milyon işsiz varken, bugün bu rakam 7.9 milyon. Her 3 gençten 1’i işsizken, yandaş kurumlarınızın sayfa sayfa atama listeleri yayınlanıyor. Ey Cumhur İttifakı ne yapmayı düşünüyorsunuz” dedi.

12 yıl önce 100 TL ile 66 dolar alınıyordu, bugün 11 dolar alınabildiğine vurgu yapan Serter, “Yine 12 yıl önce 100 TL ile 440 yumurta alınıyordu, bugün 97 tane alınıyor. Yoksullaşmayı daha iyi ne anlatır” diye sordu.

Tüm bu sorunlarının çözümünün seçim olduğunu söyleyen Serter, “Artık ceketinizi alıp gitme zamanı gelmiştir. Derhal sandık bu halkın önüne konacak, sizler de bu ıstıraptan kurtulacaksınız.Milletimiz, Millet ittifakı ile taçlanacak, huzura kavuşacak. Adalet, özgürlük, refah ve güven düzeni Türkiye’yi saracaktır” dedi.

İLGİLİ HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR