Pazar, Haziran 26, 2022
No menu items!
Ana SayfaGEZİAltınköy Plajı Urla'nın yıldızı

Altınköy Plajı Urla’nın yıldızı

Altınköy Plajı, gitmekten en çok keyif aldığım plajlardan biri. İzmir’de oturup, günübirlik denize gitmek isteyenlerin en iyi plajlar listesinde mutlaka olması gerektiğini düşünüyorum.

Altınköy Plajı, yakın zamana kadar İzmir’in saklı cennetlerinden biriydi. Birçok insan için belki hala da öyle. Öncelikle denizi tertemiz ve berrak, ışıl ışıl bir suya sahip. İkincisi yüzmek için çok ideal. Dalga yok denecek kadar az oluyor. Plaja her gidişimde durum aynıydı. Dalgasız, tertemiz bir deniz. Öyle olunca insanda sanki havuzda yüzüyormuş hissi yaratıyor. Havuz daha iyi olduğundan değil, burası sanki insanlar güzel güzel yüzsün diye yaratılmış.

Son yıllarda pek çok insanın kullanmaya başladığı maske şeklindeki şnorkelle yüzerseniz, denizin dibinde neler olup bittiğini de izleyebilirsiniz. Özellikle işin bu kısmı çok zevkli. O zaman denizin tadını tam olarak çıkarıyorsunuz.

NASIL GİDİLİR

Altınköy Plajı, İzmir’e oldukça yakın plajlardan biri. Plaja giderken geçtiğiniz ağaçlarla kaplı yol sizi şehir psikolojisinden yavaş yavaş çıkarıyor. Denize ulaştığınızda, bu güzel yolun da katkısıyla artık izole bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu plaja gitmek için Konak Meydanı’ndan otoyolu da kullanarak yaklaşık 60 kilometre yol gitmeniz gerekiyor. İzmir’in neresinden yola çıktığınıza bağlı olarak rotanızı navigasyon kullanarak oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıya konum bilgisini de ekledim.

Yine de biraz manuel tarif verecek olursak, yapmanız gereken, Urla’ya ulaştıktan sonra Kuşçular yoluna girmek. Bu yol sizi Altınköy Plajı’na götürüyor. Plaja yaklaşıldığında iki kez yol ayrımıyla karşılaşacaksınız, ikisinden de sola dönmeniz gerekiyor. Zaten yol ayrımının tam ortasındaki tabelalarda Altınköy yönünü gösteriyor.

DİĞERLERİNDEN FARKI NE

bence bu plajın diğer plajlardan en önemli farkı suyunun temizliği ve dalgasız olması. Kumu da gayet güzel ama bu öne çıkacak kadar farklı değil. Burada yüzmek gerçekten çok keyifli. Su derinleştiğinde bile denizin dibini görerek yüzmek ve dalgalarla boğuşmak yerine sakin sakin kulaç atmak rahat hissettiriyor.

NELER YAPILABİLİR

Plajın her iki yanında bulunan yürüyüş yollarına çıkarak çevreyi keşfedebilirsiniz.

Her iki taraftaki kayalıklardan denize atlayarak olimpik yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.

Yüzebilirsiniz.

Güneşlenebilirsiniz.

Çadır kurabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER
- Advertisment -
Google search engine

ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLAR